Ovog vikenda u Splitu održano je Prvenstvo Hrvatske u plivanju, kao i Prvenstvo Hrvatske za dobne skupine. Na državnom prvenstvu u plivanju pravo nastupa imali su samo oni natjecatelji koji su u ostvarili kvalifikacijske norme koje je propisao HPS. Na 50 m plivalištu na Poljudu okupili su se svi najbolji plivači i plivačice iz Hrvatske, pokušavajući isplivati norme za nastup na EP Londonu i OI u Riu.
Natjecanja su počela u četvrtak u 17 sati utrkama na 800 i 1500 metara slobodno, a zatim su se nastavila standardnim programom jutarnjih kvalifikacija i popodnevnih finala.
Iz Siska je put Splita otišlo 29 plivačica i plivača u pratnji četiri trenera, te su uz odlično plivanje polučili izvrsne rezultate i osvojili ukupno 37 medalja.
Kod plivačica, Lea Peternel osvojila je brončane medalje u općoj (seniorskoj) konkurenciji na 50, 100 i 200 m prsnom tehnikom, dok je u konkurenciji mlađih seniorki osvojila zlatnu medalju na 200 m prsno, srebrnu na 100 m prsno i broncu na 50 m prsno…fantastičan uspjeh, Bravo!
Ema Šarar osvojila je u općoj konkurenciji na 50 m leđno brončanu medalju, dok je u konkurenciji mlađih seniorki Ema osvojila zlato na 50 m leđno, srebro na 100 m leđno i broncu na 50 m slobodno. Budući da je prije dva tjedna isplivala normu za Europsko prvenstvo u Londonu, već prije ovog natjecanja počela je novi pripremni ciklus. Napomenimo i da su u njenim leđnim tehnikama na 100 i 200 m na ovom natjecanju postavljeni i novi hrvatski rekordi. Vlasništvo su Matee Samardžić koja je obilježila ovo Zimsko Prvenstvo Hrvatske u plivanju. U finalu utrke 100 metara leđno postavila je novi državni rekord u vremenu 1:00.42 (Sanja Jovanović, 1:00.64, 2008.), što je 0.17 sekunde slabije od FINA A norme za OI i drugo najbolje vrijeme u Europi ove godine. U disciplini 200 m leđno osvojila je prvo mjesto s novim hrvatskim rekordom koji sad iznosi 2:09.73, čime je otišla korak dalje i tim rezultatom (koji je gotovo sekundu brži od FINA A olimpijske norme za OI 2016.) si osigurala nastup na Olimpijskim igrama u Riu. Što reći nego BRAVO!!!
Nola Brnad osvojila je srebnu medalju u konkurenciji mlađih juniorki na 200 m prsno, dok je Paula Lončarević u konkurenciji kadetkinja osvojila ukupno pet medalja u pojedinačnoj (dvije srebrne; 200 m slobodno i 200 m leđno, tri brončane; 100 i 400 m slobodno i 100 m leđno) i tri u konkurenciji štafeta.
Kod plivača, Matija Lukić osvojio je srebrne medalje u konkurenciji mlađih seniora na 50, 100 i 200 m prsno, medalje istog sjaja osvojio je i u konkurenciji juniora…njegova nesreća (ali sreća za hrvatsko plivanje) što u istoj konkurenciji pliva i ponajbolji mladi svjetski prsaš Nikola Obrovac.
Matija Luka Rafaj na 1500 m slobodno brončana medalja u općoj kategorija i kategoriji mlađih seniora, dok je Stefan Brnad u istoj utrci osvojio zlatnu medalju u konkurenciji juniora. Na 200 i 400 m mješovito u istoj konkurenciji Stefan je osvojio brončane medalje.
Karlo Grabić osvojio je brončanu medalju u juniorskoj konkurenciji na 200 m leđno, dok je Matija Jurišić osvojio u kategoriji mlađih juniora srebrne medalje na 200 m mješovito i 200 m prsno.
Juniorska štafeta Stefan Brnad, Aldin Botonjić, Karlo Grabić, Josip Budimski osvojili su brončanu medalju na 4×200 m slobodno, Fran Senčar, Aldin Botonjić, Karlo Grabić, Josip Budimski brončanu medalju u konkurenciji juniora na 4×100 m slobodno, a štafeta Matija Lukić, Aldin Botonjić, Karlo Grabić, Josip Budimski srebrnu medalju na 4×100 m mješovito.
Mlađe juniorke Morena Polanec, Nola Brnad, Paulina Kušan, Nika Pancirov osvojile su zlatnu medalju na 4×100 m mješovito, dok su kadetske štafete osvojile dvije brončane medalje (Paula Lončarević, Olivera Ščrbak, Ema Viljevac, Nina Podrić na 4×200 m slobodno i Paula Lončarević, Olivera Ščrbak, Dora Mihaljević, Nina Podrić na 4×100 m mješovito) i srebrnu medalju (Paula Lončarević, Olivera Ščrbak, Ema Viljevac i Nina Podrić na 4×100 m slobodno).
Osim osvajača medalja na natjecanju su nastupili i Rimay Ricardo, Karlo Gavranović, Podrić Saša, Petra Golem, Vanessa Vukić, Tea Lužaić, Maja Sigur, Jana Pavičić, Antonela Vinšek i Sebastian Špehar.
U ukupnom poretku natjecanja djevojke predvođene Leom i Emom završile su na izvrsnom osmom mjestu (u konkurenciji 23 kluba), dok su dečki fantastični peti (u konkurenciji 29 klubova, dopustili su samo Mladosti, Medveščaku, Jadranu i Primorje plasman ispred).
U pratnji plivačica i plivača bili su treneri Dejan Rukljač, Marko Milatović, Hrvoje Petrović (fotograf) i Velimir Rođak.
Svakako vrijedi napomenuti… Na natjecanju su oborena ukupno tri opća rekorda; Ana Radić (22, Dubrava Zagreb), na 200 m mješovito 2:15.30 i Matea Samardžić (21, Mornar Split), na 200 m leđno 2:11.01 i 100 m leđno 1:00.42, te nekoliko rekorda Hrvatske za dobne skupine; Kristian Komlenić (19, Medveščak Zagreb) na 50 m leđno 25.85 i 100 m leđno 55.83 u mlađe seniorskoj konkurenciji. Mlađa juniorka Lorena Jerebić (14, Zagrebački PK) postavila je juniorski i mlađe juniorski rekord na 100 m leptir 1:02.84, a mlađi junior Karlo Noa Paut, (16, Jadran Split), postavio je mlađe juniorske rekorde na 50 m slobodno 23.50, 100 m slobodno 50.57 i 100 m leptir 54.32. Juniorska štafeta PK Dubrave 4×100 m mješovito, postavila je juniorski rekord koji sada iznosi 4:27.97.

Odlično natjecanje, prepuno uzbuđenja i kvalitetnih rezultata.